Aktualność

  • /A

Świat jaki znamy… z klejem i bez

Każdego dnia o poranku budzimy się znając nasze otoczenie, przyzwyczajenia a nawet nałogi. Mówi się, że przyzwyczajenie jest naszą drugą naturą. Nie lubimy zmian, to wbrew naturze człowieka, a przynajmniej tak mówią badania. Zmiana pracy, zmiana miejsca zamieszkania, zmiana samochodu a nawet zmiana dostawcy prądu powoduje stres.

Wokół nas są przedmioty do których jesteśmy przyzwyczajeni, używamy ich, nie zastanawiając się często z czego się składają i jak się je wytwarza. Mimo że, kleju nie widzimy, to jest on wszędzie.

Codziennie spędzamy długie godziny przy biurku, które jest lekkie, sztywne i na pewno sklejone. We wnętrzu możemy znaleźć papier, który jest uformowany w kształt plastra miodu, wstęgi papieru sklejone razem tworzą wypełnienie. Również klejem wkleja się plaster do wnętrza biurka. Ta piękna faktura, na której stawiamy kubek z kawą, to nic innego jak okleina (zwykle plastikowa) przyklejona kolejnym już klejem. Co z obrzeżem? Tak, tam jest już czwarty klej.

Budowa drzwi może być podobna do struktury biurka, wypełnienie z plastra miodu, z okleiną, ale drzwi mogą być również pełne, z płyty wiórowej czy MDFu, które również są klejone.

Przejdźmy do okna, które oczywiście też jest klejone, np. sama rama okienna lub szkło w nią wklejane.

Z pewnością każdy z nas często notuje najważniejsze rzeczy na żółtych karteczkach, które są pokryte tzw. wiecznie żywym klejem, pozwalającym na kilkukrotne przyklejenie cennych notatek w widocznym miejscu. Podobnie jest ze ściennym kalendarzem, który składa się z kilku warstw papieru łącznych razem w celu zachowania sztywności.

Nawet w telefonie komórkowym, mamy kleje i to kilkanaście różnych rodzajów łączących ze sobą szkło, metal czy plastik. Nic innego nie połączy tak cienkich elementów, jakie mamy w telefonie, zachowując jednocześnie właściwości materiałów wykorzystywanych do jego budowy.

Zaskoczeniem może być ilość kleju potrzebna do spojenia materiałów w samochodach. Ścieżka kleju w pojazdach może mieć nawet 100 m długości. Klejone są okna, czasy uszczelek bezpowrotnie minęły, a także tapicerka foteli, podsufitka, deska rozdzielcza, karoseria pojazdu (często zamiast spawania).

Klej jest wszędzie. Trudno sobie wyobrazić życie bez kleju, jak bardzo byśmy się bez niego cofnęli w rozwoju. Na rynku jest kilkadziesiąt typów klejów mających zastosowanie we wszelkich dziedzinach naszego życia. Bez nich postęp zatrzymałby się lub znacznie zwolnił, a nasze codzienne rachunki z pewnością byłyby wyższe, np. cięższy samochód, bez lekkich materiałów łączonych klejem, spalałby więcej paliwa. Tak więc dobrze, że jest klej!

© 2021 Synthos. All rights reserved.