Aktualność

  • /A

26.06.2018

Czy klejenie w przemyśle drzewnym jest trudne?

Czym jest klejenie? Teoria brzmi trudno i skomplikowanie: jest to wiązanie/łączenie poprzez adhezję (przyczepność kleju i materiału) i kohezję (wewnętrzną spoistość kleju jak i materiału). Owym spoiwem tj. klejem według definicji jest pierwiastek niemetaliczny, a więc po prostu polimer będący tworzywem sztucznym. Jak to ma się do naszych codziennych doświadczeń? Czy ktokolwiek z nas myśli o skomplikowanych z nazwy hasłach podczas klejenia? Niekoniecznie.

W rzeczywistości, proces klejenia przebiega bezproblemowo, pod warunkiem przestrzegania pewnych wytycznych określonych przez producenta kleju. Jednak warunki klejenia przedstawione w podstawowym dokumencie, a więc karcie technicznej produktu (TDS), to nie wszystko. Co jeszcze jest istotne? O tym dalej.

 

Gdzie spotykamy klej?

Jest obecny na każdym etapie naszego życia prywatnego jak i zawodowego. Klej, mimo, że zwykle nie jest widoczny, to występuje praktycznie w każdym elemencie, przedmiocie czy też maszynie dookoła nas, począwszy od książek, podłóg, telefonu komórkowego, narzędzi np. elektrycznych, a na samochodach kończąc.
Czy w przemyśle drzewnym klejenie może być procesem łatwym, szybkim i wysokiej jakości? Na tym ostatnim zarówno producentom klejonych elementów jak i użytkownikom często nieświadomym obecności kleju, zależy szczególnie.

 

Co więc możemy kleić?

Poniżej lista wybranych zastosowań:
- płyty klejone (wiórowe i pilśniowe),
- szkielety, klejenie korpusów/montaż,
- stolarka otworowa, jak i klejenie kołków,
- oklejanie fornirem oraz laminatami.
- kleiny na styk,
- miniwczepy,
- ogólne prace stolarskie.

 

Czy to wszystkie zastosowania dla przemysłu drzewnego?

Oczywiście że nie, dobierając odpowiedni produkt, skleić możemy właściwie wszystko. Niekiedy wiązać się to będzie z dostosowaniem (przeprojektowaniem) klejonych materiałów pod klejenie, jako metodę montażu. Dostosowując materiał porzucamy dotychczas stosowane metody, jak skręcanie lub zbijanie. Każda z metod ma niewątpliwie wady i zalety, ale niezaprzeczalnie ogromną zaletą klejów jest ich wszechstronność oraz uniwersalność. Czy coś poza klejeniem umożliwia trwałe łączenie bardzo cienkich materiałów (nawet <0,5 mm) jak fornir? W jaki inny sposób trwale połączyć drewno z papierem?

 

Niuanse w procesie klejenia

Dochodzimy w tym miejscu do tzw. niuansów w procesie klejenia. Nie wystarczy nanieść klej na powierzchnię i dołożyć drugi materiał. Oczywiście w takim przypadku klejenie nastąpi, ale czy będzie możliwie najwyższej i oczekiwanej jakości? Czy będzie powtarzalne dla całej wyprodukowanej serii? Wymagania dotyczące klejenia zawarte w karcie technicznej produktu są jak najbardziej przydatne, ale jednak dość uniwersalne. Doboru właściwego kleju, jego parametrów, klasy wodoodporności, czasów prasowania, wilgotności drewna, temperatury kleju, materiałów jak i otoczenia nie dokona niedoświadczony użytkownik.

Nie można również zapominać o właściwym przygotowaniu klejonej powierzchni. Nawet niewielkie zabrudzenia, mogą spowodować, osłabienie przyczepności kleju lub sprawić, że klejone powierzchnie będą wyglądały nieestetycznie. Zdarza się niekiedy, że nawet doświadczony użytkownik z kilkuletnim doświadczeniem, może nie rozpoznać na pierwszy rzut oka walorów, jakie reprezentuje dany klej. W takim wypadku niezwykle istotne jest profesjonalne i zawsze dostępne wsparcie techniczne, które powinien oferować każdy producent kleju wysokiej klasy.
Doradztwo jest nieocenione podczas doboru klejów, przygotowaniu całej technologii, która będąc utrzymana na wysokim poziomie, pozwoli na produkcję powtarzalnych elementów najwyższej jakości, gdzie najsłabszym ogniwem będzie nie klej, lecz zastosowany materiał.

 

Doradztwo techniczne

Wsparcie techniczne jest dla Synthosa priorytetem, wartością na wagę złota, która jest zagwarantowana każdemu klientowi. Doradcy techniczni, razem z jednym z najnowocześniejszych w Polsce wewnętrznym działem Badań i Rozwoju, przygotowywują i wdrażają technologię zgodną z oczekiwaniami kontrahentów. Mają oni możliwość wykonania prób we własnym Centrum Technologicznym, również na materiałach otrzymanych przez klientów. Próbki mogą zostać poddane nie tylko testom wytrzymałościowym, ale również starzeniu, zgodnie z normą PN-EN 204. Z kolei laboratorium analityczne jest w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące zawartości związków w gotowym połączeniu. To wszystko po to, aby oferowane kleje były najwyższej jakości, spełniały wszelkie wymagania bezpieczeństwa oraz były dopasowane do potrzeb klientów.

 

Czy w takim razie, klejenie jest trudne?

Jeżeli mamy odpowiednie wsparcie techniczne ze strony dostawców, właściwe dobraną technologię, przeszkolony zespół klejący, oraz klej najwyższej jakości to proces będzie – łatwy, szybki oraz wysokiej jakości.

Pełną ofertę wysokiej jakości klejów do drewna WOODMAX znajdziesz TUTAJ

© 2021 Synthos. All rights reserved.